Zabytki wielkopolski - zwiedzania ciąg dalszy
Neogotycki pałac w Wąsowie (niedaleko Nowego Tomyśla), znany także jako Zamek Hardtów, wzniesiony został w latach 1870-1872 przez Gustawa Erdmanna dla nowego właściciela wsi Wąsowo, berlińskiego bankiera i przemysłowca, Richardta von Hardta.Rozbudowano go około 1900 roku, na wieść o planowanej wizycie cesarza Wilhelma II. Po rozbudowie, trójkondygnacyjny pałac ze swoimi, znajdującymi się w północno-wschodniej części, pięciokondygnacyjnymi, ośmiokątnymi wieżami przypominał wielkie, średniowieczne, obronne zamczysko. Wzrok przykuwało także staranne wykończenie budynku podkreślane przez elewacje w cegle likierowej oraz kamienne detale.
Wielkopolski Park Narodowy to rezerwat obejmujący powierzchnię 75,84 km kwadratowych. Park leży ok. 15 km na południe od Poznania i na zachód od Warty.
Powierzchnia Parku jest zróżnicowana – ponad 46 km kw.. stanowią lasy, 4,62 km kw. to woda, a pozostały obszar objęty jest uprawami, szlaki turystyczne są długie na 87 kilometrów. Cały teren o powierzchni 260 ha objęty jest ścisłą ochroną.
Park powstał w 1957 roku, a plany jego otwarcia były jeszcze przed wojną. Park Narodowy w tym miejscu powstał ze względu na unikatowość fauny i flory. Mnóstwo tu takich zwierząt jak jelenie, dziki, lisy, kuny leśne, sarny, borsuki. Park może się też pochwalić bogactwem owadów, naliczono ich tu trzy tysiące gatunków. Można bez problemu spotkać tu gatunki ściśle chronione, które w innych miejscach Polski już nie występują. Do tego w Parku nie zwalcza się owadów uważanych za szkodniki drzew. Owady sprowadzają tu też zwierzęta, które się nimi żywią, czyli wszelkiego rodzaju nietoperze i drobne ptaki. Także mnóstwo jest tzw. ptaków łownych i tych zwalczanych przez człowieka np. kormoranów, które w kilka dni potrafią pozbawić ryb niewielkie jezioro czy staw hodowlany.
Zwiedzając Wielkopolskę nie można nie zajrzeć do Kórnika, w którym znajduje się okazały zamek. Miejscowość ta znajduje się około 20 kilometrów od Poznania, więc po zwiedzeniu licznych zabytków stolicy regionu można jedno popołudnie poświęcić na zobaczenie obiektu w Kórniku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz